Sprawozdanie
z kadencji radnego Rady Miasta

Szanowni Państwo,
Przez 12 lat, od 2006 roku, byłem radnym Rady Miasta Białystok. W ostatniej kadencji pełniłem funkcję przewodniczącego komisji budżetu i finansów. W 2014 roku głosami mieszkańców osiedli Słoneczny Stok, Starosielce, Zielone Wzgórza, Leśna Dolina i Os. Młodych zostałem po raz kolejny wybrany radnym. Przez ten czas starałem się sprostać Waszym potrzebom. Za swoje najważniejsze zadanie uznałem otwartość i bezpośredni kontakt z każdym, komu mogę pomóc w jakiejś sprawie. Regularnie spotykałem się z interesantami: na dyżurach organizowanych w Urzędzie Miasta, w biurze PiS, oraz podczas spotkań indywidualnych.
Zwracaliście się Państwo do mnie w sprawach wielu problemów: potrzeby remontów ulic i chodników, złego działania urzędu, komunikacji miejskiej, lub wsparcia dla lokalnych inicjatyw. Wiele udało się załatwić. Skutecznie zabiegałem o remonty ul. Niskiej, Gruntowej, czy Nowosielskiej, nową ścieżkę rowerową na Słonecznym Stoku, remont przejazdu przez tory kolejowe na Starosielcach i nowe boiska szkolne. Dzięki mojej inicjatywie wprowadzono w Białymstoku Kartę Dużej Rodziny, dającą między innymi tańsze bilety autobusowe. Oczywiście wciąż wiele jeszcze przed nami – tym bardziej zachęcam do kontaktu i współpracy. Poniżej przedstawiam Państwu Sprawozdanie z pracy radnego Rady Miasta w kadencji 2014 – 2018.

Statystyki radnego

  • 63 sesje rady miasta
  • ok. 200 posiedzeń komisji: budżetu i finansów (jako przewodniczący), kultury i promocji, samorządności i bezpieczeństwa, oraz edukacji i wychowania
  • 75 interpelacji (pisemnych pytań i interwencji w sprawach mieszkańców)
  • ok. 200 interesantów przyjętych na dyżurach i spotkaniach
  • 218 szczegółowych poprawek przygotowanych zgodnie z wnioskami białostoczan do projektów budżetów miasta od 2014 r.
  • Projekty uchwał Klubu Radnych PiS, m. in. w sprawach: bezpłatnych biletów autobusowych dla uczniów oraz tańszych biletów 20-minutowych, obniżenia podatku od nieruchomości.

Przyjazna komunikacja miejska

Dzięki uchwale Rady Miasta przygotowanej przez klub radnych PiS wprowadziliśmy bezpłatną komunikację autobusową dla uczniów białostockich szkół podstawowych. Od 1 września 2018 r. uczniowie mogą już jeździć autobusami BKM bez kupowania biletu. Wcześniej dla wszystkich białostoczan wprowadziliśmy tańsze, 20-minutowe bilety, w sam raz na krótsze trasy.

Remontujemy ulice i budujemy ścieżki rowerowe

Jako radny interweniowałem w sprawie wielu remontów ulic i chodników, zabiegając m. in. o poprawę nawierzchni ul. Grzybowskiego, Nowosielskiej, Gruntowej i Niskiej. Dziś możemy już z nich korzystać. Trwają prace nad nowymi inwestycjami zgłoszonymi przeze mnie do realizacji, jak ul. Marczukowskiej. Skutecznie zabiegałem też o budowę ścieżki rowerowej na Słonecznym Stoku i nowego parku przy Stawach Marczukowskich.

Lepsze szkoły dla dzieci, podwyżki dla pracowników oświaty

Od 2014 roku kieruję pracami Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta. W tym czasie w budżecie miasta wygospodarowaliśmy dodatkowe 5 mln zł na podwyżki dla najmniej zarabiających pracowników szkół. Dzięki poprawkom, które opracowywałem, zrealizowaliśmy kilkadziesiąt remontów i innych prac w jednostkach oświaty, m. in. remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej 43, rozpoczęliśmy też prace nad nowymi projektami, jak budowa przedszkola na os. Leśna Dolina i sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 29.

Białostocka Karta Dużej Rodziny

Z Karty Dużej rodziny korzysta ponad 20 tys. białostoczan, około 4 tys. rodzin! Jako pierwszy zaproponowałem wprowadzenie w naszym mieście Karty Dużej Rodziny i przygotowałem projekt uchwały rady miasta w tej sprawie. Dziś, po pięciu latach, wszyscy chwalą funkcjonowanie Karty. Daje ona zniżki przy korzystaniu z biletów komunikacji miejskiej, żłobków i przedszkoli, oraz przy kupnie biletów do wielu instytucji, od basenów po muzea i galerie. Z karty mogą korzystać wszyscy członkowie rodzin, w których jest co najmniej trójka dzieci.

Jako radny zawsze byłem przeciw:

  • podwyżkom stawek czynszu w mieszkaniach komunalnych
  • podwyżkom opłat za wodę i wywóz odpadów
  • podwyżkom cen biletów autobusowych
  • sprzedaży (w poprzedniej kadencji) Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC)